Literacka fikcja, która stała się faktem
Odpowiedz do tematu

: Literacka fikcja, która stała się faktem
http://wiadomosci.onet.pl...l#photo13348235

Jerzy

Największą tajemnicą jest to co przyniesie nam jutro.
: Księżyc będzie miał swój księżyc?
Księżyc będzie miał swój księżyc?
NASA planuje złapać 500-tonową asteroidę i umieścić ją na orbicie Księżyca, a następnie wybudować tam stację kosmiczną. Będzie to pierwsza w historii kontrolowana zmiana orbity ciała niebieskiego.

Plan polega na złapaniu asteroidy do specjalnego worka, który będzie częścią bezzałogowej kapsuły, wystrzelonej przez rakietę Atlas V. Następnie, kosmiczna skała zostanie „odholowana” na orbitę Księżyca i zadokowana. Na jej powierzchni powstanie stacja kosmiczna.
Naukowcy uważają, że z technologicznego punktu widzenia ludzkość jest już gotowa na przeprowadzenia takiego projektu. Inwestycja ma kosztować około 2,6 miliarda dolarów i ma zostać zrealizowana w ciągu najbliższej dekady.

Umieszczenie 500-tonowej asteroidy w wysokiej orbicie Księżyca będzie mieć ogromny wpływ na poszerzenie ludzkiej wiedzy o kosmosie. Umożliwi dokładne zbadanie planetoid, które przelatują w pobliżu naszej planety, a w późniejszym czasie również tych, które usytuowane są w odległym kosmosie. Naukowcy planują umieścić asteroidę w tzw. punkcie EML-2 (z ang. Earth-Moon Libration point 2), który znajduje się nad niewidoczną z Ziemi stroną Księżyca. Oznacza to, że jest on osłonięty przed światłem, którym emanuje nasza planeta. Dzięki temu, byłoby to idealne miejsce do umieszczenia tam teleskopu do obserwacji kosmosu.

Dodatkowo baza, która ma zostać wybudowana na asteroidzie, będzie stanowiła przystanek w drodze np. na Marsa. NASA zakłada, że astronauci będą mogli udać się na nią już w 2025 roku.

Umieszczenie stacji na orbicie Księżyca umożliwi również przeprowadzenie zupełnie nowych badań Srebrnego Globu. O wiele łatwiej byłoby sterować z niej łazikami badającymi powierzchnię naszego naturalnego satelity. Co więcej, zdaniem naukowców posiadamy już również technologię pozwalającą nam skolonizować naszego naturalnego satelitę. Być może, dzięki najnowszemu projektowi NASA, Księżyc stanie się naszym drugim domem. Naukowcy liczą również na pojawienie się możliwości eksploatacji asteroid i planetoid, a nawet budowania na nich kopalni w celu odzyskiwania metali szlachetnych i minerałów.

Aleksandra Sobocińska, WP.PL
http://odkrywcy.pl/kat,11...g4sticaid=6fc97

Jerzy

Największą tajemnicą jest to co przyniesie nam jutro.
Odpowiedz do tematu
Skocz do:  

Pełna wersja forum
Powered by phpBB © phpBB Group
Design by Vagito.Net | Lo-Fi Mod.