Forum THESAURUS Strona Główna Zaloguj Rejestracja FAQ Użytkownicy Szukaj
 Główna •  Gazeta •  Sklep •  Forum •  Galeria •  Czat •  Kontakt •  Statystyki •  Download
 Ogłoszenie 

...

Poprzedni temat «» Następny temat

RUTUS PROXIMA - Test i Uwagi
Autor Wiadomość
Van Worden 
PHEC Thesaurus
Adminrał - historyk armator;-)

Piwa: 180/220
Wysłany: 2008-07-20, 21:39   RUTUS PROXIMA - Test i Uwagi

Pierwsze koty za płoty z nową Proximą już za mną, więc czas na kilka szybkich spostrzeżeń.
Wykrywacz jest skonstruowany bardzo solidnie i użytkownik ma poczucie, że sprzęt jest dobrej jakości. Zaskakujący (na plus) jest mały rozmiar obudowy elektroniki. Obudowa i wyświetlacz są przemyślane a komora baterii praktyczna i bezproblemowa w terenie. Wszystkie zaciski działają sprawnie i nie ma żadnego piszczenia czy luzów. Chyba jedyne co troszkę budzi wątpliwości to dość cienki kabel od cewki. Jest mniej więcej tej grubości co kable w nowych Tesoro, a te nie są tak konkretne jak np.w nowszych Whitesach.. Zastanawia też biała naklejka na cewce która, jak tłumaczy w instrukcji producent, ma zabezpieczać cewkę przed nadmiernym nagrzewaniem. To jak najbardziej rozumiem, ale zastanawiam się czy aby z czasem naklejka nie zacznie się odklejać i czy nie możnaby po prostu robić górnej części pokrywy cewki w całości z jasnego materiału?
Sama praca i menu wyświetlacza jest bardzo przejrzysta i zrozumiała, także w zasadzie średnio doświadczony poszukiwacz może natychmiast "rozpracować" zasadę pracy wykrywacza, choć oczywiście polecam najpierw przeczytanie instrukcji, która jest zwięzła i czytelna.
Wykrywacz posiada kilka trybów pracy, ale mnie przede wszystkim interesował teraz tryb dynamiczny i na nim się na razie skupię. Przed rozpoczęciem poszukiwań należy sprzęt dostroić co nie stanowi najmniejszego problemu, bo nawet jeśli na początku popełnimy jakiś błąd (np. strojenie na miejscu w którym jest metal) to wykrywacz wybierze automatycznie tryb fabryczny i pozwoli nam szukać. Mamy natychmiast możliwość wyboru czułości (mocy) oraz poziomu dyskryminacji. Zauważyłem, że już na minimalnym poziomie dyskryminacji Proxima świetnie sobie radzi z żelazem. Na mój pierwszy poważniejszy test zdecydowałem się nie zmieniać specjalnie ustawień w Menu, włączyć tryb dynamiczny, ustawić podświetlenie wyświetlacza w zależności od warunków, 5 tonów i zmieniać jedynie poziom dyskryminacji oraz czułość wykrywacza.
Ponieważ nie mam jeszcze doświadczenia w używaniu Proximy a założyłem sobie realistyczną ocenę jego możliwości, wybrałem się w teren z doświadzonym użytkownikiem jednego z uznanych zachodnich "drobnicowców". Dodam, że w przeciwieństwie do Proximy, wykrywacz ten nie posiada wyświetlacza. Celowo nie wymieniam tu nazwy tego sprzętu, bo nie chodzi tu o udowadnianie co jest gorsze czy lepsze a jedynie o ułatwienie testu poprzez dokonywanie porównań. Według mnie tylko taki porównawczy test w rzeczywistych warunkach terenowych jest cokolwiek wart. Inne testy to tylko zabawa bądź co najwyżej hipotezy. Umówiliśmy się, że będę badał każdy pozytywny sygnał wskazany przez wykrywacz partnera a on z kolei będzie sprawdzał moje sygnały. Proxima, choć nie należy do tych najlżejszych wykrywaczy, to jest jednak świetnie wyważona i prowadzi się bardzo dobrze, pozwalając na dość szerokie ruchy. Szybkość reakcji wyświetlacza i dżwiękowej, jest bardzo dobra i pozwala na pewne poruszanie się w terenie. Głośność jest regulowana i jest bardzo dobra, choć oczywiście polecam porządne słuchawki, których gniazdo (duży jack) zamontowano z tyłu sprzętu.
Jako teren próby wybraliśmy maksymalnie zaśmiecony teren miejskiego parku, bo właśnie w takich miejscach drobnicowce zdają albo nie zdają egzaminu. W zasadzie żeby w takim terenie skutecznie poszukiwać monet, należałoby założyć małą cewkę "snajperkę, ale nam chodziło nie tyle o ciekawe fanty co o sprawdzenie możliwości trybu dynamicznego Proximy w trudnym terenie. Wykrywacz pracował stabilnie, ale ilość śmieci i przez to sygnałów sprawiła, że podkręciłem nieco dyskryminację. Przez chwilę sprzęt nieco się "zagubił" i dawał fałszywe wskazania, ale wyzerowanie poprzez pociągnięcie za cyngiel pod wyświetlaczem, momentalnie go uspokoiło. Zdecydowałem się sprawdzać każdy sygnał i wkrótce już wiedziałem czego mogę się spodziewać pod cewką. Generalnie dobre cele dawały solidny, powtarzalny dźwięk. Wyświetlacz świetnie uzupełnia identyfikację i działa bez zarzutu, choć cyfry mogłyby być nieco większe moim zdaniem. Kolega wołał mnie do każdego celu, który jego zdaniem należało "kopnąć" i szybko zauważylismy, że tam gdzie Proxima nie potwierdzała pewnego sygnału, nie wykopywaliśmy dobrego celu. Nie tylko to, ale w paru sytuacjach tam gdzie u niego sygnał był wyraźny, mocny i jak najbardziej nadawał się do kopania, Proxima dzięki "przesterowaniu" sygnału, wskazywała na prawdopodobną obecność dużego śmiecia. Była to dokładnie cecha, która tak bardzo pomagała podczas poszukiwań np. Whitesem XLT i która nie tylko pomaga przy poszukiwaniu monet czy drobnicy, ale jest świetną sprawą przy poszukiwaniach militarki. Podczas naszych wspólnych poszukiwań nie było ani jednego sygnału, który był czytany przez wykrywacz partnera a nie był widziany przez Proximę za to były sygnały, które mój partner uznawał za warte sprawdzenia, a które ja po krótkim treningu z Proximą, gotów byłem pominąć jako najprawdopodobniej bezwartościowe. Nasz krótki test pokazał, że nie myliłem się w ocenie tych celów co w praktyce oznacza, że doświadczony operator Proximy może wykorzystać jej bardzo dobre możliwości identyfikacji w zaśmieconym terenie i kopać mniej, idąc szybciej co powinno skutkować większą ilością dobrych fantów. Oczywiście potrzeba jeszcze więcej czasu i obserwacji żeby to zweryfikować, ale wyniki naszego testu były bardzo zachęcające. W czasie naszych poszukiwań nie mieliśmy najmniejszych problemów z żelazem, natomiast folia i aluminium dawały najczęściej te same wskazania na wyświetlaczu, także tam gdzie takie śmieci występują bardzo często, można śmiało eksperymentować z ich eliminowaniem poprzez dyskryminację wybiórczą Proximy. Generalnie był to udany i przyjemny test, bo w tak trudnym terenie, używając standardowych cewek, udało nam się znaleźć garść monet i kilka innych "drobniczych" fantów a Proxima ze świeżo upieczonym operatorem zdała egzamin i ani na krok nie ustąpiła pewnemu słynnem zachodniemy detektorowi obsługiwanemu przez "wyjadacza", który również był pod wrażeniem 8-) Muszę przyznać, że na razie nie mam zasterzeń co do Proximy i zamierzam wypróbować go w różnym terenie i różnych sytuacjach. Ostatnio używałem najczęściej wykrywaczy wysoko-częstotliwosciowych i miło było wrócić do "stabilnej" częstotliwości znanej mi np. z XLT 8-) Wydaje mi się, że Mrand ma absolutną rację pisząc, że zapasowy wykrywacz powinien być nieco inny niz ten główny. Dlatego już wkrótce jeden z moich wysoko-częstotliwościowców zostanie zastąpiony czymś nieco innym ;-)

C.D.N....

Dziki
Party Boy

Wysłany: 2008-07-21, 17:43   

Co do kwestii PROXIMY i pewnych spostrzeżeń, które wyszły z czasem, to...

Bardzo fajna sprawa ze zmianą częstotliwości - PROXIMA potrafi zakłócić działanie TM808 na standardowej częstotliwości - po zmianie, można swobodnie współpracować tymi sprzętami.

Wady, które zauważyłem:

W zależności od konkretnych egzemplarzy - ta owa nieszczęsna naklejka - po pewnym czasie zbierają sie pod nią pęcherze powietrza - u mnie są wyraźne i spore, u kolegi minimalne, ale w określonych przypadkach może to wpłynąć na trwałość naklejki. Podejrzewam jednak, że nie będzie problemów z uzyskaniem od producenta nowych naklejek na sondę.

Cewka snajperka - producent nie planuje wypuszczania mniejszych cewek do tego wykrywacza. Co prawda może wraz z zapotrzebowaniem rynku to się zmieni, ale póki co można o tym zapomnieć.
Postaw piwo autorowi tego posta

Van Worden 
PHEC Thesaurus

Wysłany: 2008-07-21, 20:07   

P.S. To co prawda w teście nieistotne, ale znaleziska podczas testu to typowa parkowa drobnica - klucze, zapalniczki i inne pierdoły plus monety z których najstarsza była z 1903 8-)

Dziki - to mnie zasmuciłeś nieco brakiem tej snajperki, ale też mam nadzieję, że producent zmieni zdanie jeśli będzie zapotrzebowanie.. Sprzęt mający takie możliwości powinien mieć snajperkę i dużą cewkę na depozyty i militaria 8-)
Co do czestotliwości to mój partner podczas testu używał wysoko-częstotliwościowca i czasem byliśmy "cewka w cewkę" bez najmniejszych zakłóceń, także ok.. W XLT ta funkcja pomagała nawet w poszukiwaniach na plaży, także jestem ciekaw czy tu też będą jakieś różnice.

Van Worden 
PHEC Thesaurus

Wysłany: 2008-07-24, 15:08   

Niestety moje plany dalszego testowania Proximy zostały, przynajmniej chwilowo, brutalnie przerwane przez zakaźne choróbsko, które przykuło mnie do łóżka :cry:
Mam jednak dwa pytania do użytkowników: jak długo udawało się Wam pracować na komplecie baterii i czy były to paluszki alkaliczne czy akumulatorki? I czy w trybie statycznym (jeśli jest ktoś na forum kto używa tego trybu np. na militarkę) dokonujecie zmian ustawienia SAT?

gichin 

Wysłany: 2008-07-27, 16:25   

Van, u mnie na aku energizera 2650 proximka chodziła z ok 25 godzin. wskaźnik stan naładowania pokazywał 100% przez prawie cały czas pracy, żeby w ostatniej godzinie spaść do 0. To wszystko bez słuchawek na głośności 8, bez podświetlenia.

pozdrawiam
gichin

Van Worden 
PHEC Thesaurus

Wysłany: 2008-07-28, 01:08   

Dzięki gichin 8-)

zabor 

Wysłany: 2008-08-06, 21:15   

Witam

Van mam nadzieję , że już wyzdrowiałeś :-D
Tak się składa , że do kompletu z xlt mam proxę i dobrych kilkadziesiąt spacerków za nami(cały lipcowy urlop i czerwiec poświęciłem nowej maszynce).
W pełni potwierdzam twoje spostrzeżenia co do pracy i funkcjonalności proxy stabilny , głęboki i przyjazny w użytkowaniu sprzęcior nawet dla czyniących pierwsze kroki. Jeśli chodzi o krytykę to: klapka przedziału na baterie po bliższym kontakcie z piaskiem i deszczem nie do otworzenia paluchami (ale każdy ma przy sobie jakiegoś perkuna ;-) ) , za mały wyświetlacz a tym samym zbyt małe cyferki vdi ( które bardzo ładnie określają fanta ) , słabo spasowane łaczenie na rurkach , odchodząca naklejka i duża wrażliwość na tel komórkowy ale tu już chyba mnie ponosi :lol:
Baterie alk duracelki starczyły na około 30 do 40 godz i wyświetlacz płynnie określał ich stan ( wymieniłem przy 2% mocy).

Generalnie proxima to moim zdaniem bardzo dobry głęboki i stabilny sprzęcior wart swojej ceny i nie jest to żadna reklama a obiektywna opinia drobnicowca wiernego whitesowi i jestem mocno zadowolony z zakupu :mrgreen:

Pozdrawiam B.

Van Worden 
PHEC Thesaurus

Wysłany: 2008-08-06, 22:26   

Dzięki zabor za te uwagi :-) Już się nie mogę doczekać dalszego ciągu testów, ale choróbsko dalej się mnie trzyma niestety :-/

zabor 

Wysłany: 2008-08-06, 22:31   

Życzę szybkiego powrotu do zdrowia :-D

Szpila
Under Jolly Roger

Wysłany: 2008-08-10, 19:52   

Teścik nowego Rutusa
http://pl.youtube.com/wat...feature=related

zabor 

Wysłany: 2008-08-10, 20:00   

Zobaczcie na kabel do cewki w linku od Szpili toż to grubasss , u mnie połowa z tego i biały
:shock: :cry:

Van Worden 
PHEC Thesaurus

Wysłany: 2008-08-12, 11:39   

Faktycznie.. Trzeba będzie zapytać producenta bo myślałem, że choć jest cienki, kabel miał być tego koloru..

Dziki
Party Boy

Wysłany: 2008-08-12, 14:18   

Mój kabel jest szary. Myślę, że nie czyni to żadnej różnicy.

Van Worden 
PHEC Thesaurus

Wysłany: 2008-08-12, 14:30   

Kolor pewnie nie, ale średnica już całkiem możliwe.. Pamiętam jakie były problemy z kablem w tęczowych XLTkach (na co słusznie zwracał uwagę np. Proscan) i jak w serii E dano jednak znacznie solidniejszy kabel. Dlatego ciekawe czy kabel na filmiku to już standard, czy tylko taka sztuka się panu Rysiowi trafiła 8-)

Mic112

Wysłany: 2008-12-20, 10:59   

Witam kolegów czy możecie zaktualizować info na temat proximy tzn jakieś nowe doświadczenia, uwagi, testy. Mało ostatnio pojawia się info na temat tego wykrywacza a ja wciąż rozważam jego zakup:)

Odpowiedz do tematu