Forum THESAURUS Strona Główna Zaloguj Rejestracja FAQ Użytkownicy Szukaj
 Główna •  Gazeta •  Sklep •  Forum •  Galeria •  Czat •  Kontakt •  Statystyki •  Download
 Ogłoszenie 

...


Poprzedni temat «» Następny temat
 
Nieznane korytarze Podziemnego Miasta Osówka.
Autor Wiadomość
jerzydom 
PHEC Thesaurus
jeż


Dołączył: 16 Mar 2009
Posty: 6134
Piwa: 123/38
Skąd: Leśna Polana
Wysłany: 2018-12-28, 15:40   Nieznane korytarze Podziemnego Miasta Osówka.

Nieznane korytarze Podziemnego Miasta „Osówka”? Czy remont może pomóc w wyjaśnieniu tajemnicy “uskoku”?

Od lat rozbudza wyobraźnię pasjonatów historii. Tajemniczy „uskok” w Podziemnym Mieście „Osówka” zdaniem wielu eksploratorów może kryć wejście do nieznanych części kompleksu. W wyjaśnieniu tej zagadki być może pomoże trwający remont. Z „uskoku” zdemontowano schody i oczyszczono część korytarza. Trafiono na stare narzędzia i podkłady kolejowe.

Na wspomnianym uskoku zamontowane były schody, z których korzystali turyści. Te w czasie trwającego remonty zostały zdemontowane. W ich miejscu ma pojawić się nowa konstrukcja.

– Uskok ma od dołu do góry około ośmiu metrów. Szeroki jest na trzy metry. Powinna być pionowa ściana. Na razie w czasie trwających prac nic takiego nie znaleźliśmy. Odkąd tutaj jestem, od kilkudziesięciu lat, ten uskok był takim tajemniczym miejscem. Nie sprawdzono go w czasie pierwszych prac adaptacyjnych, bo projektant zadecydował, że uskok trzeba jeszcze przysypać i dopiero położyć schody. Teraz jest nowa koncepcja. Częściowo wybierzemy ten urobek i okaże się co tam jest – mówi Zdzisław Łazanowski, prezes Podziemnego Miasta „Osówka”.

– Hipotezy są dwie: albo coś jest, albo nie ma. Ja bardziej się upieram przy tym, że prawdopodobnie pod uskokiem może się coś znajdować. Roboty, które trwają są za wysoko, żeby przebrać tą masę zarzuconego kamienia – odłupanego, odstrzelonego w tamtych czasach przez górników, którzy tutaj robili te obudowy. Jeżeli jednak będzie taka opcja, że będziemy mogli zejść równo z poziomem hal na dole, prawdopodobieństwo, że tam się coś ukaże, jest duże – mówi przewodnik po Podziemnym Mieście “Osówka”, Daniel Klamecki.
Gdzie znika woda?
O tym, że pod ziemią mogą znajdować się nieznane części kompleksu ma świadczyć między innymi spływająca z góry woda, której po wypłynięciu ze znanych części sztolni jest znacznie mniej. Próby z wylewaną w podziemiach biofarbą nie dały rezultatu. Rozstawieni przy strumykach ludzie wypatrywali miejsc, w których wypłynie zabrudzona woda. Nigdzie nie dostrzeżono jednak czerwonej farby.

– Wiele wskazuje na to, że Niemcy wysadzili ten strop. Górny chodnik szedł osobno, a na dole były dwie hale osobno. Nie było by sensu, gdyby ta góra z dołem nie była połączona. Należy sobie zadać dwa pytania: gdzie płynie ta woda, a po drugie dlaczego Niemcy wysadzili ten strop – mówi Klamecki.

– Ja bym powiedział, że uskok na „Osówce” to jest mekka poszukiwaczy. Hipotezy? Wiele. Przede wszystkim ukryty pod spodem korytarz, który miałby doprowadzić do, powiedzmy, gotowych hal, które gdzieś się tu znajdują. To jest jedna z hipotez, chyba najbardziej nas intrygująca – mówi przewodnik Grzegorz Borensztajn.

Do tej pory w czasie prac związanych z wymianą schodów i oczyszczaniem tajemniczego „uskoku” udało się odnaleźć podkłady kolejowe, elementy drewnianych obudów i dwie stare łopaty oraz kilof.

Pod linkiem schemat uskoku
https://dziennik.walbrzych.pl/nieznane-korytarze-podziemnego-miasta-osowka-czy-remont-moze-pomoc-w-wyjasnieniu-tajemnicy-uskoku/
_________________
Jerzy

Największą tajemnicą jest to co przyniesie nam jutro.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jerzydom 
PHEC Thesaurus
jeż


Dołączył: 16 Mar 2009
Posty: 6134
Piwa: 123/38
Skąd: Leśna Polana
Wysłany: 2019-02-09, 19:41   

Tajemnicze schody na „uskoku” w Osówce. To przejście do nieznanych części kompleksu?

Kończą się prace przy remoncie tak zwanego „uskoku” w Podziemnym Mieście Osówka. Z jednej strony ma w tym miejscu powstać bezpieczne przejście dla turystów, jednak dla pasjonatów historii prace mogą dać odpowiedź na jedną z największych tajemnic kompleksu „Riese”. Nie brakuje bowiem głosów, że w tym miejscu może się znajdować wejście do nieznanej części kompleksu.
Prace przy uskoku trwają od kilku tygodni i polegają na rozkopaniu i wywiezieniu rumoszu, który znajduje się na uskoku łączącym dwa poziomy. Wcześniej zdemontowano istniejące w tym miejscu schody, z których do tej pory korzystali turyści. Z podziemi wywożone są setki kilogramów rumoszu i wciąż nie udało się dotrzeć do twardego gruntu. W czasie prac odsłonięto jednak fragment starych, drewnianych schodów. Nie wiadomo jednak jeszcze dokąd prowadzą.

„Uskok” wciąż jest oczyszczany z zawaliska. Najbliższe dni pokażą, co znajduje się w tym miejscu. Podejrzenia mówiące o tym, że może to być przejście do nieznanych części kompleksu wynikały z faktu, że woda, która spływała w tym miejscu znikała pod ziemią i nieznane było miejsce jej wypłynięcia. Wciąż tak się dzieje. Pomimo rozkopania znacznej części „uskoku” nie wiadomo, gdzie zbiera się wsiąkająca woda.
Prace w tym miejscu prowadzone są w ramach dużego remontu całego kompleksu. W podziemnych korytarzach pojawiło się nowe oświetlenie, w przyszłości zamontowany zostanie także sprzęt multimedialny, za pomocą, którego zaaranżowane zostaną specjalne wystawy przypominające o tragicznej historii tego miejsca. Podziemne tunele były drążone przez więźniów okolicznych, niemieckich obozów.

Pod linkiem zdjecia
https://dziennik.walbrzych.pl/tajemnicze-schody-na-uskoku-w-osowce-to-przejscie-do-nieznanych-czesci-kompleksu/?fbclid=IwAR25mtvQaczmI8Cx9x0YpVeP53Fpzo1kNw8rPxhX_Z3RLUteKyrNqd4iXHE
_________________
Jerzy

Największą tajemnicą jest to co przyniesie nam jutro.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Odpowiedz do tematu
 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

  
Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Wersja forum PDA/GSM

Template BreatheFX modified by Falcone
Design by: Infected-FX