Forum THESAURUS Strona Główna Zaloguj Rejestracja FAQ Użytkownicy Szukaj
 Główna •  Gazeta •  Sklep •  Forum •  Galeria •  Czat •  Kontakt •  Statystyki •  Download
 Ogłoszenie 

...


Poprzedni temat «» Następny temat
 
Poszukiwacze znaleźli pozostałości po bitwie pod Grunwaldrm
Autor Wiadomość
jerzydom 
PHEC Thesaurus
jeż


Dołączył: 16 Mar 2009
Posty: 6134
Piwa: 123/38
Skąd: Leśna Polana
Wysłany: 2017-09-16, 16:18   Poszukiwacze znaleźli pozostałości po bitwie pod Grunwaldrm

Poszukiwacze znaleźli nowe pozostałości po bitwie pod Grunwaldem

Ledwie trzy dni trwają badania archeologiczne Pól Grunwaldu, a przeszukujące je osoby wykopały już wiele cennych historycznie przedmiotów. Liczą jednak na więcej, bo przed nimi jeszcze pięć dni poszukiwań.
Tego typu badania są organizowane już czwarty raz. Mają międzynarodowy charakter. W tegorocznej edycji poza Polakami biorą udział też Duńczycy, Norwegowie i Anglicy. Łącznie na pola wyszło około 50 poszukiwaczy, którzy przemierzają je z wykrywaczami metalu. Swoich znalezisk nie zabierają dla siebie. Najbardziej cenne trafią do gablot muzeum.
- Skład osobowy grupy poszukiwawczej się zmienia, ale organizacje biorące udział w poszukiwaniach są takie same - mówi Onetowi Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. - Przez te trzy dni znaleźliśmy już groty strzał, bełty od kusz, fragmenty strzemion, a także gwiazdkę od strzemienia, która na pewno pochodzi od strzemion rycerskich. Do tego oczywiście dochodzą monety.

Szymon Drej podkreśla, że na tych terenach, na których nie spodziewano się znalezienia historycznych przedmiotów, rzeczywiście ich nie znaleziono. Jak uważa, może to potwierdzać, że dotychczasowe ustalenia dotyczące przebiegu bitwy są prawidłowe. Dyrektor nie wyklucza, że niektóre fakty dotyczące starcia z 1410 r. będą jeszcze ulegać zmianie, jednak potrzeba będzie jeszcze do tego wielu lat badań takich jak to, które odbywa się obecnie przy pomocy detektorów.

- Każdy sezon wykopaliskowy przybliża nas o krok do odpowiedzi na dręczące nas pytania, ale nie mamy gwarancji, że kiedyś poznamy wszystkie te odpowiedzi. To zależy od tego, co jest pod ziemią. Właśnie dlatego w niej szukamy - przyznaje Szymon Drej.

Poszukiwania potrwają do 16 września. Wtedy przyjdzie czas na podsumowania. Tego dnia na Polach Grunwaldu rozpocznie się VII Grunwaldzki Turniej Rycerski "Jesień Średniowiecza", czyli jeden z największych turniejów rycerskich w Polsce.

https://olsztyn.onet.pl/poszukiwacze-znalezli-nowe-pozostalosci-po-bitwie-pod-grunwaldem/hy0tktt
_________________
Jerzy

Największą tajemnicą jest to co przyniesie nam jutro.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jerzydom 
PHEC Thesaurus
jeż


Dołączył: 16 Mar 2009
Posty: 6134
Piwa: 123/38
Skąd: Leśna Polana
Wysłany: 2017-09-23, 13:48   

Wśród znalezionych pod Grunwaldem zabytków: krzyżacka pieczęć i groty pruskich włóczni

Krzyżacką pieczęć, która mogła stanowić wyposażenie kaplicy pobitewnej, oraz groty pruskich włóczni odkryli naukowcy podczas badań archeologicznych na Polach Grunwaldzkich. Po konserwacji zabytki, których w sumie znaleziono ok. 400, zostaną pokazane publiczności.
W pierwszej połowie września w międzynarodowych badaniach archeologicznych pod Grunwaldem wzięło udział kilkudziesięciu naukowców i detektorystów. Czwarty rok z rzędu badacze prowadzili poszukiwania, mające pomóc w dokładnym zlokalizowaniu miejsca bitwy z 1410 r.
Dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem dr Szymon Drej podsumowując tegoroczne badania powiedział, że okazały się one najbardziej efektywne z dotychczasowych. Chodzi o liczbę przedmiotów oraz ich wartość historyczną. Znaleziono ok. 400 przedmiotów, z czego ok. 300 jest związanych z bitwą pod Grunwaldem. W ub. roku znaleziono np. 22 groty, a w tym roku aż 87.

- To duża liczba. Były wśród nich dwa groty od włóczni. To jest bardzo interesujące znalezisko, mające potwierdzenie w materiałach pisanych. Część Krzyżaków przejęła od plemion pruskich sulice, będące rodzajem długiej włóczni. Rycerstwo ciężkozbrojne używało kopii, natomiast część oddziałów krzyżackich używała sulic pruskich, ponieważ były lżejsze, krótsze, można nimi było zadawać pchnięcia, a nie tylko atakować na wprost - podkreślił dyr. Drej.

Kierujący badaniami archeolog dr Piotr Nowakowski dodał, że najbardziej zaskakującym zabytkiem odnalezionym w pobliżu kaplicy pobitewnej jest pieczęć z wizerunkiem pelikana, karmiącego krwią pisklęta w gnieździe.

- Zabytek jest związany raczej z funkcjonowaniem kaplicy i z liturgią niż z samą bitwą. Wydaje się, że może pochodzić z XVI-XVII wieku, ale dokładne datowanie będzie znane po konsultacji z historykami sztuki - wyjaśnił.

Przeznaczenie pieczęci także nie jest dokładnie znane. - Na pewno nie jest to pieczęć heraldyczna, nie ma legendy, jest wyłącznie sam rysunek. Pelikan jest generalnie symbolem Eucharystii - ciała Chrystusa. Udało mi się dotrzeć do informacji, że w XIX wieku we Włoszech istniał zwyczaj pieczętowania tak zwanej Ciemnicy, do której przenoszono hostię w Wielki Piątek, gdzie pozostawała do Niedzieli Wielkanocnej. Taka hipoteza by pasowała, pieczęć z pelikanem symbolizujący ofiarę Chrystusa, zamykała miejsce, w którym spoczywa hostia do Wielkanocy - wyjaśnił naukowiec.

Jak podkreślają uczestnicy poszukiwań, pieczęć z pelikanem to ważne odkrycie, bo analogiczny wizerunek znajduje się w Malborku, nad studnią na dziedzińcu krzyżackiego zamku. Według naukowców, archeologiczne badania na Polach Grunwaldzkich przybliżają do poznania historii i przebiegu największej bitwy średniowiecznej Europy.

- Przeszukujemy kolejne tereny. Do tej pory zbadaliśmy za pomocą detektorów ok. 120 hektarów, pozostało ok. 500 ha terenu. Nawet jeśli nic nie znajdziemy na wyznaczonej działce, to zawężamy w ten sposób teren dalszych poszukiwań. Aby rezultaty badań były jeszcze bardziej pewne należałoby wprowadzić badanie georadarem, nie mniej jednak dotychczasowe poszukiwania to także jest trop - podsumował dr Nowakowski.

Znalezione zabytki trafią do pracowni konserwacji, gdzie zostaną oczyszczone i zakonserwowane. Publiczność będzie mogła je obejrzeć podczas przyszłorocznej Nocy Muzeów.

https://olsztyn.onet.pl/wsrod-znalezionych-pod-grunwaldem-zabytkow-krzyzacka-pieczec-i-groty-pruskich-wloczni/5d2zyr4
_________________
Jerzy

Największą tajemnicą jest to co przyniesie nam jutro.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Odpowiedz do tematu
 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

  
Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Wersja forum PDA/GSM

Template BreatheFX modified by Falcone
Design by: Infected-FX