Forum THESAURUS Strona Główna Zaloguj Rejestracja FAQ Użytkownicy Szukaj
 Główna •  Gazeta •  Sklep •  Forum •  Galeria •  Czat •  Kontakt •  Statystyki •  Download
 Ogłoszenie 

...


Poprzedni temat «» Następny temat
 
Polscy poszukiwacze na tropach średniowiecznej bitwy w Angli
Autor Wiadomość
jerzydom 
PHEC Thesaurus
jeż


Dołączył: 16 Mar 2009
Posty: 6134
Piwa: 123/38
Skąd: Leśna Polana
Wysłany: 2016-09-09, 21:01   Polscy poszukiwacze na tropach średniowiecznej bitwy w Angli

Polscy poszukiwacze na tropach średniowiecznej bitwy w Anglii

Polscy poszukiwacze, wspólnie z brytyjskimi archeologami, badają pole średniowiecznej bitwy z czasów "Wojny Dwóch Róż".

Poszukiwacze zrzeszeni w Polskim Klubie Eksploracji Historycznej "PHEC Thesaurus", na zaproszenie brytyjskich archeologów, biorą udział w poszukiwaniach śladów po jednym z najważniejszych starć średniowiecznej Anglii - Bitwy pod Barnet rozegranej w 1471 w czasie tzw. "Wojny Dwóch Róż". Projekt prowadzony jest przez Sama Wilsona, archeologa z Uniwersytetu w Huddersfield, który specjalizuje się w archeologii pól bitewnych i który od dwóch lat próbuje znaleźć precyzyjne miejsce starcia, tak ważnego dla historii Anglii. Detektoryści metodycznie przeczesują wytypowane przez archeologów tereny, zaznaczając lokalizację znalezisk przy pomocy GPS. Wśród dotychczasowych znalezisk są miedzy innymi nietypowe pociski, ważne ponieważ Bitwa pod Barnet była pierwszy starciem na Wyspach Brytyjskich, w którym użyto broni palnej. Inne znalezione zabytki to między innymi okucia od pochew białej broni, fragmenty ostróg, ozdób rycerskich itd. Oczywiście dużo jest też artefaktów z innych okresów, monet, odważników, guzików itp. Polscy poszukiwacze z PHEC Thesaurus zostali zaproszeni do wzięcia udziału w tym projekcie między innymi z racji na ich doświadczenie podczas badań Pola Bitwy pod Grunwaldem. Jednym ze sztandarowych projektów klubu polskich poszukiwaczy jest próba zlokalizowania zaginionego pola bitwy podczas której Rzymianie starli się z Celtami podczas ich rebelii w roku 61 n.e. Poszukiwania pola Bitwy pod Barnet potrwają jeszcze przez tydzień.

"Wojna Dwóch Róż – wojna domowa, tocząca się w Anglii w latach 1455-1485. Uważana jest za swoiste przedłużenie wojny stuletniej.

Była to walka o władzę pomiędzy dwoma rodami: Lancasterów (mających w herbie różę czerwoną) oraz Yorków (różę białą). Wojna ta zaczęła się w roku 1455, kiedy to Ryszard z rodu Yorków zebrał swoje wojska w okolicach Londynu i 22 maja doprowadził do bitwy podSt Albans." (wiki)

Po dlinkiem więcej zdjęć

http://www.poszukiwacze.o...rnet?hitcount=0
_________________
Jerzy

Największą tajemnicą jest to co przyniesie nam jutro.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jerzydom 
PHEC Thesaurus
jeż


Dołączył: 16 Mar 2009
Posty: 6134
Piwa: 123/38
Skąd: Leśna Polana
Wysłany: 2016-09-14, 21:29   

Polacy jadą do Anglii po skarby.

Złote i srebrne monety, cenną biżuterię i całą masę unikalnych, historycznych przedmiotów, znaleźli detektoryści w Anglii na zlocie, na którym zaproszono także poszukiwaczy z Polski.

Do spotkania doszło pod koniec sierpnia w miejscowości Compton w hrabstwie West Sussex w południowo-zachodniej Anglii. Zlot zorganizowały dwie angielskie grupy poszukiwawcze oraz stowarzyszenie polskich poszukiwaczy w Wielkiej Brytanii PHEC Thesaurus. Polscy poszukiwacze z Thesaurusa co roku zapraszają na swoje zloty gości z Polski, którzy w tym roku przybyli wyjątkowo licznie - łącznie polscy poszukiwacze byli największą grupą na zlocie, podczas którego spotkało się ponad 200 pasjonatów historii. W niektórych przypadkach poszukiwacze przybyli z całymi rodzinami, zwierzętami itd. Do poszukiwań dostępne było kilkaset hektarów niezwykle ciekawych i historycznych terenów. Na miejscu obecny był archeolog, który identyfikował oraz ewidencjonował historyczne znaleziska. Podczas kilkudniowych poszukiwań można było korzystać z przenośnego baru, stoisk z jedzeniem a także sprzętem poszukiwawczym. Polacy wspierani byli przez firmę JBB, która chojnie wyposażyła obozową kuchnię w wędliny, będące główną atrakcją wieczornych ognisk a także polska piekarnia Blue Bakery Ltd. Jakość i skala znalezisk zaskoczyła nawet stałych bywalców tego rodzaju zlotów - duża ilość złotych monet, w tym parę unikalnych, dziesiątki srebrnych i mnóstwo bezcennych artefaktów, w tym niezwykle rzadka i wspaniale zachowana klamra celtycka oraz mający kilka tysięcy lat złoty "koralik", który specjaliści uważają za rodzaj pieniądza zastępczego funcjonującego w niektórych społecznościach w Europie w Epoce Brązu. Do tego różnego rodzaju biżuteria a nawet starożytne przedmioty codziennego użytku, jak na przykład rzymski czyścik do paznokci czy pieczątki. Według brytyjskiego prawa znalazca może zachować przedmiot historyczny/archeologiczy pod warunkiem, że nie zostanie on uznany za skarb. Defincję "skarbu" i prawo brytyjskie dotyczące pozukiwań przedstawiliśmy szczegółowo w tym artykule: http://www.poszukiwacze.o...elkiej-brytanii Historyczne znaleziska od gości z Polski i innych krajów, pobierane były przez archeologa w depozyt, by po ich zewidencjonowaniu oraz dopełnieniu procedury licencji eksportowej, mogły zostać odesłane do znalazców. Poniżej przedstawiamy jedynie niektóre przedmioty ze zlotu. Całość zostanie pokazana po konserwacji.

Redakcja dziękuje wszystkim autorom zdjęć, w tym Annie Brzezińskiej, Bartowi Gajowi, Jakubowi Jakubikowi, Arturowi Kropiwcowi, Magdzie Sowie.

Zdjęcia do oberzenia pod linkiem
http://www.poszukiwacze.o...-phec-thesaurus
_________________
Jerzy

Największą tajemnicą jest to co przyniesie nam jutro.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Odpowiedz do tematu
 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

  
Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Wersja forum PDA/GSM

Template BreatheFX modified by Falcone
Design by: Infected-FX