Forum THESAURUS Strona Główna Zaloguj Rejestracja FAQ Użytkownicy Szukaj
 Główna •  Gazeta •  Sklep •  Forum •  Galeria •  Czat •  Kontakt •  Statystyki •  Download
 Ogłoszenie 

...

Poprzedni temat «» Następny temat

Znalazł monety z początku naszej ery
Autor Wiadomość
jerzydom 
PHEC Thesaurus
jeż

Piwa: 123/38
Wysłany: 2016-06-14, 10:48   Znalazł monety z początku naszej ery

Znalazł monety z początku naszej ery

6 celtyckich monet z początku naszej ery znalazł mieszkaniec wsi Pikulice koło Przemyśla. Artur Nodżak szukał na polach poroży koziołków, ale jego uwagę przykuły leżące na ziemi niewielkie krążki. Szybko zorientował się, że prawdopodobnie znalazł skarb.

Poinformował o tym Podkarpackiego Konserwatora Zabytków. Beata Kot wystąpiła do ministra kultury z wnioskiem o nagrodę dla uczciwego znalazcy skarbu. Znalezisko ma dużą wartość historyczną i numizmatyczną. Miejsce, w którym dokonano odkrycia zostało zbadane przez archeologów. Podczas prac znaleziono jeszcze kilka monet z wczesnego średniowiecza. Najprawdopodobniej prowadził tamtędy szlak handlowy.

http://www.radio.rzeszow....atku-naszej-ery

Największą tajemnicą jest to co przyniesie nam jutro.
Postaw piwo autorowi tego posta

pantarhei 
PHEC Thesaurus

Piwa: 21/14
Wysłany: 2016-06-14, 12:50   

Polowe nagrody przeznaczylbym dla koziolkow, bo gdyby nie one nie bylo by tam owego tropiciela :)
 Autor postu otrzymał 1 piw(a)

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
Van Worden
jerzydom 
PHEC Thesaurus
jeż

Wysłany: 2016-06-15, 17:29   

Ja natomiast wybudowałbym pałacyk na norce dla zwierzątka, które wra z ziemią wyrzuciło je z norki i postawił :564:

Artur Nodżak, który wybrał się na poszukiwanie poroży, w Pikulicach pod Przemyślem znalazł sześć celtyckich monet. Znalezisko jest bezcenne, monety pochodzą z przełomu końca poprzedniej i początku naszej ery.
Artur Nodżak na znalezisko natrafił jeszcze w lutym. Jednak przez kilka miesięcy informacje o nim, ze względu na wyjątkowość, nie były ujawniane. Wtajemniczone było nieliczne grono osób. Tak, jak do dzisiaj tylko kilka osób wie, gdzie dokładnie monety zostały znalezione. Monety spod ziemi wykopało zwierzątko - Któregoś dnia lutego wybrałem się na poszukiwania poroży. W Pikulicach przechodziłem koło skarpy.
Z norki jakiegoś zwierzątka była wyciągnięta ziemia, z jakimiś jakby kulkami. Przyjrzałem się bliżej i zobaczyłem metalowe krążki, które leżały na wierzchu. Wziąłem jeden do ręki, przetarłem palcem i zauważyłem zarysy jakby konia. Patrzę na następny, kolejny, w sumie sześć ich tam było - opowiada pan Artur. Pasjonuje się historią, już wówczas podejrzewał z czym może mieć do czynienia i już wtedy z emocji serce zaczęło mu mocniej bić. - Na początku podejrzewałem, że są to monety scytyjskie. Dlaczego? Bo to Scytowie mieli bzika na punkcie koni, do tego stopnia, że w grobach byli chowani z końmi - opowiada. Zebrał monety, zaniósł je do domu. Wypił kawę i odszukał w Internecie numer Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zadzwonił. - Po dwóch dniach pojawiła się ekipa archeologów i przebadała miejsce. Korzystali z pomocy pasjonata historii Jacka Dzika, który dysponuje wykrywaczem metali. Archeolodzy znaleźli jeszcze dwie monety, ale inne. Cieńsze i o tysiąc lat młodsze - informuje pan Artur. Dawny posiadacz monet był bardzo bogaty Znalezione przez specjalistów dwie monety pochodzą ze średniowiecza. Skąd celtyckie monety na tym terenie? Wiele wskazuje na to, że przebiegał tędy szlak handlowy. Specjaliści oceniają, że dawny posiadacz tych monet był bardzo bogatym człowiekiem. Dzisiaj ich wartość jest bezcenna. Trafią do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Beata Kot, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków już wystosowała pismo do ministra kultury i dziedzictwa narodowego o uhonorowanie znalazcy. - To niezwykłe uczucie, gdy znajdzie się coś tak cennego, starego, mającego aż dwa tysiące lat. Gdy tylko pomyślę, że tych monet, w tym miejscu używali ludzie dwa tys. lat temu, a ja je teraz dotykałem, to od razu serce zaczyna mi mocniej bić. Po prostu szok - twierdzi pan Artur. To kolejne cenne znalezisko archeologiczne w ostatnim czasie w regionie. W okolicach Jasła znaleziono cztery miecze z brązu, mające ponad 3 tys. lat.

http://www.nowiny24.pl/wi...monet,10109230/

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
pantarhei
pulkownikL 
pułkownik L

Piwa: 4/8
Wysłany: 2016-06-16, 08:27   

Wybrałem się kiedyś na jagody,zbieram i zbieram,po kilku godzinach mając już kilka litrów przypiliła Pułkownika chwila i musiał iść w krzaczory,zdjął portki i kuca,kuca ale coś jest nie ten tego,czym niżej tym gorzej kłuje :shock: ,pomacał a tam wystaje z ziemii rzymskie pilum,i tak to wyglądało z odkryciem :-D
To oczywiście fantazja ale ile takich historii jeszcze poczytamy zanim środowisko archeo się obudzi? ;-)

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
synonim11
Van Worden 
PHEC Thesaurus
Adminrał - historyk armator;-)

Piwa: 180/220
Wysłany: 2016-06-16, 08:33   

Środowisko archeo wcale nie śpi :) Większości pasuje taka hipokryzja bo w przeciwnym wypadku byłoby zbyt wiele niewygodnych pytań itd.

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
pulkownikL
jerzydom 
PHEC Thesaurus
jeż

Wysłany: 2016-06-16, 21:43   

Van jeszcze trochę i jakiś archeo napisze pracę magisterską na temat kopczyków kretów, norek zwierzątek, leśniczych, grzybiarzy, wędkarzy, rolników, poszukiwaczy kapsli, zgubionych obrączek itd.

Odpowiedz do tematu