Forum THESAURUS Strona Główna Zaloguj Rejestracja FAQ Użytkownicy Szukaj
 Główna •  Gazeta •  Sklep •  Forum •  Galeria •  Czat •  Kontakt •  Statystyki •  Download
 Ogłoszenie 

...


Poprzedni temat «» Następny temat
 
Wiszące ogrody odnalezione?
Autor Wiadomość
jerzydom 
PHEC Thesaurus
jeż


Dołączył: 16 Mar 2009
Posty: 6134
Piwa: 123/38
Skąd: Leśna Polana
Wysłany: 2013-12-06, 10:41   Wiszące ogrody odnalezione?

Wiszące ogrody odnalezione?

Jasper Copping / Daily Telegraph Daily Telegraph
Brytyjska uczona twierdzi, że na podstawie zawartych w starożytnych tekstach wskazówek ustaliła, gdzie naprawdę znajdowały się słynne wiszące ogrody Semiramidy.
To jedyny ze starożytnych siedmiu cudów świata, którego dokładna lokalizacja nie została dotąd odkryta.

Archeolodzy przez wieki szukali jego pozostałości na terenie starożytnego Babilonu, usytuowanego nieopodal dzisiejszego miasta Al-Hilla w środkowym Iraku. Dr Stephanie Dalley z Uniwersytetu Oksfordzkiego wysunęła jednak hipotezę, że porośnięta bujną roślinnością struktura w rzeczywistości znajdowała się kilkaset kilometrów dalej na północ, w pobliżu Niniwy.

Studiując historyczne źródła, Dalley natknęła się na wzmianki świadczące o tym, że ogrody wbrew powszechnej opinii nie zostały zbudowane przez Babilończyków i ich króla Nabuchodonozora – ale przez ich sąsiadów i wrogów, Asyryjczyków, na polecenie panującego około 2700 lat temu Sennacheryba.

Stolica ich królestwa, Niniwa, leżała niedaleko współczesnego Mosulu w Iraku, w regionie, gdzie dziś wciąż toczy się krwawy konflikt etniczny i religijny. Dr Dalley odwiedziła te okolice na jesieni tego roku, jednak ze względu na niebezpieczną sytuację nie mogła pojechać w miejsce, które wytypowała jako prawdopodobną lokalizację antycznych ogrodów.

Dalley wynajęła więc lokalną ekipę filmową z uzbrojoną eskortą, pokazała na mapie drogę do punktu tuż obok ruin pałacu króla i poprosiła o przeprowadzenie rekonesansu.

Na nakręconym przez Irakijczyków filmie widać olbrzymią stertę gruzu, a w tle współczesne bloki oraz wiejski krajobraz na dalszym planie.

- To optymalna lokalizacja. Wydaje się, że to miejsce idealnie nadawało się na ogrody - mówi dr Dalley, pracująca w Oriental Institute na Uniwersytecie Oksfordzkim. - Teraz należałoby przeprowadzić dalsze badania w tej okolicy, ale to chyba niestety nie będzie możliwe za mojego życia. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że ogrody znajdowały się w Niniwie.

Film stanowi ukoronowanie badań Dalley, która od 20 lat starała się ustalić lokalizację ogrodów.

Jako że nigdy nie znaleziono niezbitych archeologicznych dowodów na ich istnienie, wiele osób uważa ów starożytny cud świata za mit. Informacje o ogrodach pojawiają się w zaledwie kilku źródłach, powstałych setki lat po domniemanej dacie wzniesienia owej struktury i sporządzonych przez ludzi, którzy nigdy jej nie widzieli.

Wedle jednej z wersji ogrody zbudował na 600 lat przed Chrystusem w Babilonie król Nabuchodonozor, chcąc stworzyć ”raj na pustyni” dla swej żony, która tęskniła za porośniętymi bujną zielenią górami z rodzinnych stron.

Mimo to w tekstach z owego okresu – także tych przypisywanych samemu Nabuchodonozorowi – nie ma mowy o ogrodach, a prowadzone przez ponad sto lat wykopaliska nie przyniosły żadnych odkryć.
Po rozszyfrowaniu zapisanych pismem klinowym starożytnych tekstów babilońskich i asyryjskich dr Dalley doszła do wniosku, że ogrody zostały zbudowane w innym czasie, miejscu oraz na rozkaz innego władcy niż dotychczas przyjmowano.

Uczona, która jest jedną z nielicznych osób na świecie potrafiących odczytać pismo klinowe, odnalazła wzmiankę o ogrodach na Słupie Taylora (zwanym także Annałami Sennacheryba), należącym do kolekcji British Museum.

Wyryty pismem klinowym w glinie tekst opisuje życie Sennacheryba, który żył 100 lat przed Nabuchodonozorem i władał imperium rozciągającym się od południowej Turcji po dzisiejszy Izrael. W relacji tej mowa jest o pałacu oraz zbudowanych przez króla ogrodach, będących "cudem dla wszystkich ludzi".

Kolejnego argumentu na rzecz teorii Dalley dostarcza płaskorzeźba z Niniwy, obecnie również prezentowana w British Museum, przedstawiająca pałacowy kompleks króla oraz ogród z drzewami na tarasach i roślinnością zwisającą z łuków.

Jako że Niniwa leży bardzo daleko od Babilonu, wcześniej nie zwracano uwagi na te wskazówki. Dr Dalley odkryła jednak, że gdy Asyryjczycy podbili później Babilon, ich stolica zaczęła być nazywana "Nowym Babilonem", co może tłumaczyć tę pomyłkę.

Uczona ustaliła również, że ogrody prawdopodobnie umiejscowione były na szeregu tarasów, podobnych jak w amfiteatrze, zaś na dole znajdowało się jezioro. Wodę dostarczano do miasta kanałem o długości 100 kilometrów.

Ślady po tej konstrukcji, szerokiej na 90 metrów i głębokiej na 18 metrów, wciąż można dostrzec w ukształtowaniu terenu, zwłaszcza na odtajnionych niedawno zdjęciach, wykonanych przez amerykańskie satelity szpiegowskie. By utrzymać tę oazę zieleni, potrzeba było około 300 ton wody dziennie.

Dalley natrafiła na inskrypcję, która wyjaśnia, w jaki sposób tego dokonywano. Woda z jeziora dopływała na tarasy dzięki urządzeniu wykorzystującemu ten sam mechanizm, co śruba Archimedesa – według większości historyków wynaleziona dopiero cztery wieki później.

Niniwa została opisana Starym Testamencie jako grzeszne miasto, do którego na prośbę Boga miał przybyć Jonasz, by sprowadzić mieszkańców na dobrą drogę. Siedem starożytnych cudów świata – wiszące ogrody Semiramidy, piramida Cheopsa w Gizie, świątynia Artemidy w Efezie, posąg Zeusa w Olimpii, mauzoleum w Halikarnasie, Kolos Rodyjski oraz latarnia morska na Faros – pierwotnie składało się na listę "atrakcji turystycznych" dla greckich podróżników, którzy przemierzali wschodnią część basenu Morza Śródziemnego w III wieku przed naszą erą.

Do naszych czasów przetrwała jedynie piramida Cheopsa.
http://ciekawe.onet.pl/wo...80,artykul.html
_________________
Jerzy

Największą tajemnicą jest to co przyniesie nam jutro.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Odpowiedz do tematu
 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

  
Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Wersja forum PDA/GSM

Template BreatheFX modified by Falcone
Design by: Infected-FX