Forum THESAURUS Strona Główna Zaloguj Rejestracja FAQ Użytkownicy Szukaj
 Główna •  Gazeta •  Sklep •  Forum •  Galeria •  Czat •  Kontakt •  Statystyki •  Download
 Ogłoszenie 

...


Poprzedni temat «» Następny temat
 
Drogocenny skarb znaleziony w garnku.
Autor Wiadomość
jerzydom 
PHEC Thesaurus
jeż


Dołączył: 16 Mar 2009
Posty: 6134
Piwa: 123/38
Skąd: Leśna Polana
Wysłany: 2017-09-20, 22:32   Drogocenny skarb znaleziony w garnku.

Drogocenny skarb znaleziony w garnku. Co mówią przepisy?

Skarb z epoki brązu znaleziono na Dolnym Śląsku. To noże, siekierki, ozdobna szpila i bransolety. Wszystko znajdowało się w przykrytym garnku, którego zawartość znalazcy przynieśli do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Niestety przez to, że zostały wydobyte, archeolodzy nie mogli zbadać kontekstu historycznego znaleziska. Mimo to wiadomo, że to przedmioty niezwykle cenne.
Dolny Śląsk pełen tajemnic i... skarbów. Dowodem na to jest kolejne znalezisko. To analizują archeolodzy z biura wojewódzkiego konserwatora zabytków. Już teraz wiadomo, że znalazcy dostarczyli tam skarby z epoki brązu. To między innymi bransolety, ozdobne noże, siekierki czy szpila do płaszcza pochodzące z ok. 1500 r.p.n.e.

Choć znalazcy twierdzą, że na zabytki trafili przypadkowo, poszukiwaczy nie brakuje. - Przypominamy, że takich działań nie wolno prowadzić, o czym wyraźnie mówi niedawno znowelizowana ustawa - tłumaczy Daniel Gibski - zastępca Wojewódzkiego Dolnośląskiego Konserwatora Zabytków:
Znalazcy więc nie zachowali się tak, jak powinni:
Co dokładnie wchodzi w skład znalezionego skarbu? O szczegółach w poniższym nagraniu, mówi Daniel Gibski:
Przedmioty ostatecznie trafiły do właściwej instytucji, ale nie udało się uzyskać wszystkiego, co moglibyśmy mieć - tłumaczy Daniel Gibski:

Choć poszukiwaczy skarbów nie brakuje, również na naszym terenie, to wszystkie takie działania są niezgodne z prawem:
Co zatem trzeba zrobić, kiedy znajdzie się potencjalny skarb i jakie profity płyną ze zgłoszenia go odpowiedniej instytucji?
Jeśli zdarzy nam się przypadkiem trafić na obiekty, które wyglądają na zabytkowe, pod żadnym pozorem nie należy wydobywać ich na własną rękę, lecz powiadomić biuro konserwatorskie. Za prawidłowo przekazane informacje o znaleziskach można dostać nagrodę sięgającą nawet 100 tysięcy zł.

Kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Kto przypadkowo znalazł przedmiot, co do którego istnieje przypuszczenie, iż jest on zabytkiem archeologicznym, jest obowiązany, przy użyciu dostępnych środków, zabezpieczyć ten przedmiot i oznakować miejsce jego znalezienia oraz niezwłocznie zawiadomić o znalezieniu tego przedmiotu właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków, a jeżeli nie jest to możliwe, właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta).
Przedmioty będące zabytkami archeologicznymi odkrytymi, przypadkowo znalezionymi albo pozyskanymi w wyniku badań archeologicznych, stanowią własność Skarbu Państwa.

Ustawa z dnia 22 czerwca 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz niektórych innych ustaw (NOWELIZACJA)

Ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami

http://www.radiowroclaw.p...eziony-w-garnku
_________________
Jerzy

Największą tajemnicą jest to co przyniesie nam jutro.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Odpowiedz do tematu
 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

  
Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Wersja forum PDA/GSM

Template BreatheFX modified by Falcone
Design by: Infected-FX